Dijital Dünyanın Tehlikeleri

Dijital Dünyanın Tehlikeleri

Dijital bir toplumda yaşamak bizi daha iyi ya da daha kötü anlamda değiştiriyor mu? Bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi modern teknolojiler, günümüz toplumu için ne kadar verimli veya ne kadar olumsuz? Sosyal medya dediğimiz şey, insanlarımız üzerinde ne kadar etkili?

Sosyal medyanın günümüz insanının hayatındaki yerini artık hepimiz biliyoruz. Acı bir gerçek ki, pek çoğumuz sabah kalkar kalkmaz telefonunu eline alıyor, ilk on beş dakikasını en sık kullandığı sosyal mecrada gezinerek geçiriyor. Neden bu kadar iç içeyiz telefonlarla ve bu sosyal mecralarla? Bu durum, toplumla bağlantımızın kesildiğini mi, yoksa toplum olarak teknolojide ilerlediğimizi mi gösteriyor?

Sosyal medya denilen mecralar, günümüzde kullanım oranlarının en yüksek olduğu dönemleri yaşıyor. Son birkaç yıldır da insanların hayatlarını neredeyse esir almış durumda. Bu teknolojiler üzerinden yapılan reklamlar, geleneksel pazarlamalardan daha güçlü ve etkili hale geldi. İnanması hiç de zor değil, çünkü günümüzün yarısından fazlasını telefonlarımızla baş başa geçirmiyor muyuz? Ne yazık ki, sosyal medya genç kuşağı manipüle etmenin ve yönlendirmenin en iyi yolu şu anda.

₺2.00
Yazar Muhsin Karakılıç
Kategori TEKNOLOJİ
Yayınevi Sanalkurs Yayınları
Sayfa Sayısı 40